Posturální situace ve věku 6 měsíců

6. října 2013 v 17:08 | Blanka Burianová |  Raný motorický vývoj (0 - 3 roky)
Šestým měsícem končí druhý trimenon života dítěte. V průběhu tohoto trimenonu dítě provádí cíleně jemné koordinované pohyby, proměňuje své držení těla. Zatímco v první polovině tohoto období začíná cíleně uchopovat rukou, která je blíže nabízeného předmětu, v druhé polovině tohoto období se zřetelně rozšiřují jeho dosavadní možnosti. Dsítě v poloze na zádech může sahající rukou sledovat předmět přes střed těla. Zatímco jedna ruka kříží střed těla, tělesná hmotnost se přesouvá na druhou stranu a rameno přebírá oporu.

Na konci šestého měsíce se dítě zpravidla otočí na břicho a z této polohy zkoumá své okolí. Otáčení vlastně začíná již uchopením přes střed těla. Svalstvo trupu, zvláště otáčející šikmé svalové řetězce, používá dítě poprvé takto cíleně. Postupně se dítě vyrovnává s labilní polohou na boku. Při prvních pokusech otočit se, se dítě z polohy na boku vrací opět na záda, teprve následně pokračuje dále až do přetočení na břicho. Předpokladem pro otáčení z polohy na zádech do polohy na břicho je počáteční symetrická poloha na zádech. Při cíleném uchopování přes střed těla dochází k šikmému postavení pánve a k diferenciaci dolních končetin. V šestém měsíci je toto otáčení ze zad přes polohu na boku do polohy na břicho dokončeno a stává se koordinované.
V poloze na břiše se rozšiřují již známé pohybové vzorce o nové. Pohybový vzorec symetrické opory o lokte je obohacen o oporu na jednom lokti, o oporu na rukou a o vzorec plavání. Při opoře na jednom lokti je hlava a uchopovací horní končetina držena a vyvažována mimo opěrnou plochu. V poloze opory o ruce objevuje dítě oporu o ruce a stehna.

Přibližně na konci šestého měsíce jsou ruce ve svých základních funkcích uchopování a opory téměř rozvinuty. Nohy jsou koncem šestého měsíce téměř rozvinuty ve své uchopovací funkci, ale ještě ne ke stání. Dítě by v tomto věku nemělo být posazováno nebo stavěno. V opačném případě by mohla páteř nebo kyčelní klouby utrpět škodu.
Každé období života dítěte ukazuje typické hybné vzorce. Tyto vzorce jsou aplikovány při posuzování vývojového stavu jako hlavní rysy motorického vývoje. Abychom mohli určit vývojový stav dítěte, jsou analyzovány spontánní hybné projevy. Zvláštní pozornost věnujeme držení trupu a páteře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama