3.1.2. Věk 6 - 8 týdnů (ZR)

29. května 2013 v 14:38 | Mgr. Zuzana Rouskova |  Raný motorický vývoj (0 - 3 roky)
Alžběta se narodila 19.února 2013.

Porod spontánní, porodní váha 3340 g, 50 cm, Apgar 10
Novorozenecké vyšetření kyčlí - OK

Jelikož s Vývojovou kineziologií zatím nemám osobní zkušenosti, vybrala jsem si téma Raný motorický vývoj (0-3roky) - období 6-8týdnů a popsala jsem Alžbětčiny výkony ve věku 6-8týdnů.
Vložené fotky dokumentují stav jejího vývoje.

Dne 2.4. měla Alžbětka 6 týdnů.

V šestém týdnu Alžbětka navazuje užší kontakt s okolím. Na bříšku se snaží zvednout hlavičku, začíná ji otáčet. První vědomé úsměvy se objevují okolo 6. týdne a Alžbětka se začíná více zajímat o to, co se děje okolo ní. Pozoruji, jak se vyvíjejí její orientační mechanismy. Alžbětčino aktivní zatížení - na bříšku - se posunuje každým dnem ze sterna dolů k symfýze.

V tomto období začíná Alžběta také fixovat pohledem hračky zavěšené volně na hrazdičce, pod kterou jsme ji umístili či zavěšené na držadle sedačky (vajíčka) - sleduje je nejen očima, ale aktivně i otáčí hlavičkou do stran a oči buď zvedá či klopí - dle pohybu. Pokud je hračka doplněna i o zvukový element (obzvláště vyšší tón), Alžběta se směje a po hračce se natahuje.

Největší úspěch mají černo-bílé hračky a hračky, které vydávají zvuky (ne šustění/šelesty).
Snaha o dosažení hračky se projevuje pohybem celého těla, který zpravidla přechází v postoj šermíře.
Koncem šestého týdne se objevuje za kontroly zraku koordinace ruka-ruka. Nohy jsou ve flexi krátkodobě nadzvednuty (vykopnuty) nad podložku a poprvé dochází v poloze na zádech k posunu těžiště kraniálně.

Dne 9.4 Alžbětka má již 7 týdnů- fotka č. 2
Alžbětka už udrží několik vteřin vzpřímeně hlavičku. Když leží na bříšku, je schopná ji na několik vteřin udržet - pase hříbátka. Zatím vůbec nenaznačuje pohyb nebo pokus o převrácení z bříška na záda. Zvedá nožičky, její kolínka a kyčle jsou pevnější, ztrácejí svoji původní poddajnost. Dle pokynů ji učíme rovnováze. Postavíme ji a držíme kolem hrudníku, vždy jen několik vteřin. Začala si cucat paleček, dudlík odmítá.

Dne 16.4. - Alžbětka má již 8 týdnů - fotka č. 3 a 4

Hybnost: Při držení šikmo či ve stoje, drží Alžbětka hlavu vzhůru - oproti ostatním dětem, které vydrží 5 s, drží Bětka podstatně déle - až 20 sekund. Začíná zdvihat nožky a ruce má již uvolněné a uvědomuje si je. Cucá prstíky a občas se zkoumavě zahledí, zda má všechny prsty. K cucání palečku pravé ruky doprovází pravidelné zabodnutí pravého ukazováčku do pravého oka a následný uražený křik - ale věřím, že to časem vychytáme.
Při kojení zatím stále lehce šilhá (při sledování maminčina mateřského znaménka.)

Pokud ji zaujme pohyb v okolí, nedokáže od něj odtrhnout oči (starší bratři si tudíž do omrzení zakrývají obličeje rukama a pak "vybafnou" se slovy: "Kdepak je mrňous… Kuk na něj!" A Alžběta se tomu vydrží dlouhé minuty smát.
Pokud se ozvývá jednotvárnější zvuk (myčka, pračka, sekačka na trávu apod.) a spotřebič ukončí činnost, Alžběta znehybní.
Silný zvuk ji naopak vyleká.

Literatura:
1. prezentace určená pro předmět Vývojová Kineziologie pro kurz Jóga a Jógová terapie na FTVS UK, vypracovala PHDR. Jana Tůmová, PH.D. a PHDR. Jitka Vařeková, PH.D
2. Kineziologie, František Véle, nakladatelství Triton, vydáno 09/2007

Internet:
http://vyvojovakineziologie.blog.cz/1305/1-2-4-funkcni-poruchy-pohyboveho-systemu

článek Psychomotorický vývoj v prvním roce života MUDr. Renaty Cíbochové - www.solen.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama