2.1. Základní rozdělení na trimestry

29. května 2013 v 10:25 | MaRa |  Prenatální vývoj
Vývoj jedince je komplexní proces, na kterém se podílejí genetické faktory a vliv vnějších prostředí. Zahrnuje oplodnění , prenatální a postnatální období. Celé postnatální období provází stárnutí organismu s různým dopadem na jednotlivé orgány. Život jedince je limitovaný.
Prenatální vývoj můžeme dělit z různých hledisek. V porodnictví se používá dělení na trimestry, těhotenství je rozděleno na třikrát tři měsíce.
1. trimestr
Vývoj jedince začíná oplodněním vajíčka spermií (zygota). Oplodněné vajíčko se rýhuje a putuje vejcovody do dělohy. Z oplodněného vajíčka vznikne mitotickým dělením do tří dnů shluk 12 - 16 nediferencovaných buněk (morula). Přibližně 6. den po oplodnění se plodové vejce usazuje v děloze (nidace) a prochází stádiem blastuly. Dalším buněčným dělením a diferenciací (blastogeneze) se vytvoří vnitřní embryoblast, ze kterého vzniká embryo a vnější trofoblast, ze kterého vzniká placenta. Embryoblast se diferencuje na tři zárodečné listy - ektoderm, entoderm a mesoderm. Z těchto zárodečných vrstev vznikají základy orgánových soustav (entoderm - trávicí a dýchací soustava, ekoderm - kožní a nervová soustava, mesoderm - všechny ostatní soustavy včetně kostí). Tím jsou vytvořeny základy pro tvorbu tkání orgánů. Během embryonálního stádia se diferencují buňky, nastává shlukování buněk, vytvářejí se tělní osy kranio-kaudální a dorso-ventrální, formují se tkáně a orgány.
V prvním měsíci roste zárodek nejrychleji, měří zhruba od 0,5 do 1,5 cm. Po zahnízdění se zakládá tzv. embryonální placenta, hlavní výživnou funkci má zatím ale žloutkový vak, který také vylučuje hormony - progesteron a choriongonadotropní hormon.
Postupně se vytvářejí základy trávicí a nervové soustavy, srdce, játra, ledviny, žaberní rýhy a základy lebky, nosu, očí, uší a úst. Začíná fungovat pupeční šňůra. Zakládají se artérie, vény a srdce bije zhruba 65 krát za minutu. Vznikají základy končetin.
Na přelomu prvého a druhého měsíce je embryo dlouhé okolo 2,5 cm a váží přibližně 2 gramy. Hlava tvoří asi jednu polovinu celkové délky těla. Zřetelně se vyvíjí jazyk a zárodky zubů. Na horní končetině je vyvinut loket, prsty a palec, na dolní koleno, kotník a prsty. Embryo se pokrývá kůží, zřetelné jsou i papilární linie. Začínají se vyvíjet gonády (pohlavní žlázy), které produkují nezralé pohlavní buňky.
Ve druhém měsíci již mozek embrya koordinuje svými impulsy funkci orgánových systémů, srdeční činnost nabývá na pravidelnosti. Vyvíjejí se vnější pohlavní orgány a na konci druhého měsíce začínají být zřetelné rozdíly mezi jedinci mužského a ženského pohlaví. Žaludek produkuje trávicí šťávy, játra začínají produkovat krevní buňky. Ledviny začínají odstraňovat z těla kyselinu močovou. Kůže se počíná diferencovat a začíná být dostatečně senzitivní, aby mohla reagovat přiměřeně na taktilní podněty. Osmitýdenní embryo reaguje při doteku otočením trupu, hlavy a pohybem paží vzad.
Na přelomu druhého a třetího měsíce se začíná vytvářet a fungovat fetální placenta, která nabývá plné funkčnosti až na počátku čtvrtého měsíce. V této fázi prenatálního vývoje, tedy na přelomu druhého a třetího měsíce již hovoříme o fétu neboli plodu.
Plod váží asi 30 g a měří 7 - 8 cm. Jsou vyvinuty základy nehtů na prstech ruky i nohy, uzavřená oční výčka, hlasivky, rty a prominující nos. Hlava je stále velká, měří asi jednu třetinu délky těla, čelo je velmi vysoké. Vnější pohlavní orgány jsou jasně zřetelné a pohlaví snadno rozlišitelné. Končí základní fáze organogeneze.
Ve třetím měsíci jsou již orgánové systémy funkční a zárodek se nazývá fétus. V této fázi již fétus dýchá a "vdechuje" amnionovou tekutinu do plic a z plic. Občasně močí a moč se stává součástí amnionové vody, kterou plod také polyká.
Začíná se postupně diferencovat kostra. Žebra a obratle jsou chrupavčité. Fétus vytváří řadu specializovaných odpovědí, může hýbat dolními i horními končetinami, hlavou, otevírat a zavírat ústa a polykat. Dotkneme-li se víček, pohnou se, dotek dlaně způsobí částečné ohnutí prstů, rty se při doteku formují k sání, při doteku chodidla se prsty na noze roztáhnou. Toto reflexní chování se projeví při porodu a mizí měsíc po narození.
Fétus se nachází ve vnitřním obalu amnionu v amnionové tekutině. Fétus v amnionovém obalu se vznáší v plodové vodě vnějšího zárodečného obalu chorionu. Celý systém pak výrazně chrání plod před otřesy a nárazy.

2. trimestr
Ve čtvrtém měsíci růst těla dostihuje tempo růstu hlavy, která měří asi ¼ tělesné délky - stejný poměr jako při narození. Fétus měří 15 až 25 cm, váží asi 200 g. Pupeční šňůra je dlouhá nejméně jako fétus a její růst bude dále pokračovat. Placenta je již plně funkční a orgány jsou plně zformovány, stejně jako krevní oběh. Formuje se fetální a placentární krevní oběh.
Fétus se začíná intenzivně pohybovat, "kope" matku, reflexní aktivity, které se objevují v průběhu třetího měsíce, jsou nyní výrazné. Urychluje se vývoj svalstva, začíná osifikace kostry. Začínají fungovat smyslové orgány, nejprve zrak a potom sluch. Plod je schopný reagovat na zrakové i sluchové podněty. Pediatři tvrdí, že je již možná reakce na hlas matky, případně i hlas otce a hudbu.
V pátém měsíci má fétus hmotnost od 350 do 600 g, měří okolo 30 cm a začínají se objevovat rysy jeho osobnosti. Objevuje se jasná fáze spánek - bdění a dítě v děloze zaujímá oblíbenou pozici ("leží"). Fétus se stává mnohem aktivnější - kope, natahuje se, kroutí se a dokonce škytá. Je zřetelně slyšet tep srdce. Potní a mazové žlázy jsou funkční. Respirační systém je ještě nedostatečně vyvinut, při předčasném porodu dítě není schopno dýchat a umírá. Objevují se řasy a obočí, tělo se pokrývá srstí (lanugo).
V šestém měsíci se rychlost růstu fétu mírně zpomaluje, fétus měří nyní asi 35 až 40 cm a váží asi 500 až 600 g. Kůže je průsvitná, červenavá. Objevuje se vrstva podkožního tuku. Začíná mizet lanugo. Oči jsou kompletní, oční víčka se otvírají a zavírají a fétus se může dívat do všech stran. Pravidelné dýchání je udržováno po 24 hodin. Objevuje se plakání a ruka je schopná silového uchopení všemi prsty. Dýchací aparát je stále nedozrálý, šance na přežití při předčasném porodu je stále malá. Podobně ani kůže nemůže zatím zcela plnit svoji funkci, zejména funkci protibakteriální bariéry a funkci termoregulační.

3. trimestr
V sedmém měsíci plod váží od 1200 do 2000 g, měří přes 40 cm a má plně vyvinuty reflexy. Pláče, dýchá, polyká a může si sát palec. Varlata začínají sestupovat do tříselního kanálu, velké stydké pysky se zvětšují. Lanugo buď zmizí, nebo mizí až krátce po porodu, vlasy mohou pokračovat v růstu. Epidermis začíná rohovatět. Orgány jsou plně funkční, při příslušné lékařské péči může předčasně narozený plod přežít.
V osmém měsíci plod váží 2500 až 3000 g, je dlouhý 45 až 50 cm. Pohyby jsou omezené, protože rychle přerůstá velikost vnitřního prostoru dělohy.
Během osmého a devátého měsíce se stává vrstva podkožního tuku souvislou, tělo je schopné se adaptovat na změny teploty mimo dělohu.
V devátém měsíci, jeden až dva týdny před porodem, přestává fétus růst. Váží v této době již víc jak 3000 g a měří okolo 50 cm. Placenta přestává plnit svoje funkce, postupně se "odpojuje". Vrstva podkožního tuku se stále zvětšuje, orgány pracují stále výkonněji, srdeční tep se zvyšuje, je vylučováno více exkrementů. Mizí načervenalá barva kůže. Nehty jsou plně vyvinuty. Krevní oběh se připravuje na přestavbu, tj. začínají se postupně uzavírat tepenný a později žilní dučej (propojení, která umožňují směšování okysličené a odkysličené krve). Přestavba fetálního oběhu na novorozenecký se dokončuje těsně po porodu. Tímto se definitivně odděluje oběh okysličené a odkysličené kve.
Literatura:
Václav Vančata; Evoluce kostry - prenatální ontogeneze
Zdeněk Vacek; Embryologie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama